Nasza codzienność

Mamy ustalony plan dnia, jednak często jest dostosowany do potrzeb dzieci i obowiązków.

O 6.40 - 7.30 następuje budzenie najmłodszych, często z prośbą "Jeszcze pięć minut..... :)", natomiast młodzież wstaje wcześniej, aby zdążyć na autobus lub pociąg i dojechać do szkoły lub na praktyki. Dzieci mają czas na poranną toaletę i śniadanie. Około 7.40 tak jak  rówieśnicy wychodzą/jadą do przedszkola lub szkoły. Po powrocie do domu około 13.00-14.00 - jest czas na obiad i krótki odpoczynek. Starsi wychpwankowie wracają później, około 16.00. Po zjedzonym obiedzie do 18.00 jest czas na; odrabianie lekcji, odpoczynek, zajecia indywidualne, zajęcia poza lekcyjne (np. jazda konna, akrobatyka, piłka nożna, warsztaty, wyjście na spacer, zakupy, zabawy na świeżym powietrzu itp.).

Około 18.00 chętni wychowankowie wraz z wychowawcą przygotowują kolację, zazwyczaj to na co mają ochotę. Od 19.00 do 22.00 jest czas na komputery, telewizję, przygotowanie do snu, toaletę wieczorną, przygotowanie rzeczy na następny dzień, modlitwę. Młodsze dzieci powinny być w łóżkach o 20.00, natomiast starsi o 22.00. Wieczór to jest dobry czas na rozmowy o radościach i smutkach, wydarzeniach dnia i marzeniach  a najmłodsi z niecierpliwością czekają na czytanie bajek do poduszki.

W ciagu dnia dzieci pomagają w róznych obowiązkach domowych, takich jak: nakrywanie do stołu, włożenie naczyń do zmywarki, wynoszenie śmieci, mycie podłogi, odkurzanie, pomoc w przygotowaniu posiłku, opieka nad zwierzątkami-piesek, kotek, chomik, żółw, świnki morskie

a chętni pomagają w pracach w ogrodzie (podlewanie, sadzenie kwiatów, grabienie liści),  każde z dzieci dba o porządek w pokoju w którym mieszka.

Starsi wychowankowie, bardziej samodzielni, mogą sami wychodzić z domu do znajomych, do kina, na zakupy itp.

W niedziele i święta


W niedzielę i śwęta jest więcej czasu na poranne spanie, kto się wyśpi, idzie zjeść śniadanie i przygotowuje się do wyjścia na Mszę św. na  7.30 lub 10.30. Po powrocie, jest czas na telewizję, rozmowy, gry. O 12.30 zjadamy pyszny obiad a popołudniu jest czas wolny na specery, odpoczynek, gry, zabawy, wyjazdy, spotkania z bliskimi itp. W swiąteczne wieczory trochę pózniej kładziemy sie spać, o 21.00 lub 23.00.